28
Kasım

Maliye Bakanlığı 4.500 Memur Alımı 2011

Kategori: Kpss Memur Alımı, Sözleşmeli Memur Alımı  |  Okunma: 17.305 views

Yeni yılda Maliye Bakanlığı, kayıt dışıyla mücadele için 4 bin 500 personel alımı yapacak. 2011 yılında 1.500 vergi denetmen yardımcısı alımı ve 3 bin gelir uzman yardımcısı alımı yapılacağını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, modern teknik ve araçlarla yapılan vergi denetimlerinde olumlu sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

2010 yılında 3 binin üzerinde vergi denetmeni ve gelir uzmanı alan bakanlık, gelecek yıl 4 bin 500 personeli daha bünyesine katacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011′de 1.500 vergi denetmen yardımcısı ve 3 bin gelir uzman yardımcısı almayı planladıklarını açıkladı. Modern teknik ve araçları kullanılarak yapılan vergi denetimlerinde verimli sonuçlar alındığına dikkat çeken Şimşek, “Hesap Uzmanları Kurulu bünyesinde oluşturulan Ar-Ge ve Risk Analizi Merkezi’nde en büyük 10 bin mükellefin geriye doğru 8 yıllık tüm mali tabloları ve diğer bilgileri kullanılarak yapılan eğilim analizleri çerçevesinde seçilen mükellefler nezdinde incelemeler başlatılmıştır. Sadece bu incelemeler çerçevesinde yaklaşık 7 milyar liralık vergi matrahının ve bunun üzerinden hesaplanan yaklaşık 1,1 milyar lira verginin beyan dışı bırakıldığı tespit edilmiştir.” dedi.

Bakan Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2011 Yılı Maliye Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada vergi denetimlerine değindi. Bakanlık Teftiş Kurulu tarafından yapılan elektronik teftiş sonrasında 36 milyon çapraz sorgunun gerçekleştirildiğini ifade eden Şimşek, Hazine hesaplarına 180 milyon lira katkı sağlandığını açıkladı. Ocak-Eylül 2010 dönemine ilişkin vergi incelemeleri hakkında bilgi veren Şimşek, “Vergi inceleme elemanlarımızca yapılan incelemeler sonucunda 67 bin 866 vergi inceleme raporu düzenlenmiş; bu incelemeler neticesinde toplam 1,3 milyar lira tahsilat sağlanmıştır.” dedi. Akaryakıt harici petrol ürünlerinden kaynaklı yasa dışı kullanımların önüne geçirilmesi amacıyla yeni denetim mekanizmalarının hayata geçirildiğini aktaran Şimşek, bu mekanizmanın 10 numaralı yağ sorununun çözülmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

 Yazının Etiketleri  

3 Yorum yapılmış

 • mihriban
  31 Ocak 2011 |

  maliyeye memur alımları ne zaman olacak hiçbir tarih yazmıyor

 • çetin
  01 Şubat 2011 |

  evet bilgisi olan mesaj atsın ayrıca bankalardan haberleri olanlarda mesaj atsın

 • 07 Nisan 2011 |

  slm arkadaşlar.2011 kpss sınavında önce maliye vergi denetmen yrd. ve gelir uzman yard. sınavı yapacak mı?bilgisi olan lütfen yazsın….

Yorum yapın